Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kancléřka Merkelová považuje roztržku s Netanjahuem za politováníhodnou

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Podle německé kancléřky Angely Merkelové je zrušení schůzky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem politováníhodné. V demokracii je běžné, že se politik setkává i s opozičními organizacemi.

Netanjahu jednání zrušil kvůli tomu, že se Gabriel sešel se zástupci nevládních organizací, které kritizují izraelské zacházení s Palestinci.

"I při zahraničních cestách kancléřky jsou pravidelně na programu setkání s nevládními organizacemi, zástupci občanské společnosti. V demokracii by to mělo být pro zahraniční návštěvy bez problémů možné mluvit s kritickými zástupci občanské společnosti," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Mluvčí ministerstva zahraničí Sebastian Fischer uvedl, že se Gabriel o možnosti zrušení úterní schůzky dozvěděl až v Izraeli v noci z neděle na pondělí. Krok Netanjahua považuje šéf německé diplomacie za překvapivý. Význam vztahů s Izraelem by se ale podle Seiberta snížit neměl.

Za rozhodnutí Gabriela (SPD) nezrušit schůzky s nevládními organizacemi se dnes postavil i ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU). Netanjahu podle něj Gabriela postavil před zkoušku a šéf německé diplomacie v ní udržel nervy, což se pro německého ministra zahraničí sluší.

Bývalý velvyslanec Izraele v Německu Avi Primor vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí Netanjahua bylo motivováno především vnitropolitickými ohledy a se spolkovou republikou tolik nesouvisí. Předsedkyně německo-izraelské společnosti Gitta Connemannová se zase nechala slyšet, že měl větší cit projevit Gabriel.

Témata:  Angela Merkelová Benjamin Netanjahu Sigmar Gabriel

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 12:30

Policie vyšetřuje nehodu na jihu Čech. Autobus se nevešel pod viadukt

Policie od úterního dopoledne vyšetřuje nehodu autobusu, který narazil do viaduktu na jihu Čech. Několik lidí se zranilo, vozidlo muselo být evakuováno. Nehodu nejspíš způsobila chyba řidiče. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Chystáte se v létě na Slovensko? Rady, které vám pomohou vyhnout se medvědům

Plánování letní dovolené na Slovensku láká tisíce turistů do nádherných pohoří, jako jsou Vysoké či Nízké Tatry, Malá Fatra nebo Slovenský ráj. Slovenská příroda je však také domovem medvěda hnědého. Vzhledem k nárůstu hlášených výskytů této šelmy v blízkosti turistických tras a vyhlášení mimořádných situací v několika desítkách okresů je nutné znát zásady bezpečného chování. Prevence je základním krokem, jak se nechtěnému střetu v lese vyhnout.