Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron bojuje proti ruským médiím. Vykázal je ze svých akcí

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: Facebook

Paříž/Moskva - Volební tým Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí zástupce ruské agentury Sputnik a ruské televizní stanice RT. Mluvčí francouzského prezidentského kandidáta je obvinil z šíření propagandy a falešných zpráv. Moskva si takové počínání nedala líbit. S novináři ovšem bojuje také nacionalistka Marine Le Penové.

"Metodické a systematické šíření lží - to je problém," řekl Macronův mluvčí. Konkrétní příklad falešných zpráv ze strany ruských médií ovšem neuvedl.

Podle listu The Guardian ale například v únoru Sputnik citoval proruského francouzského politika, který Macrona označil za loutku amerických politických a finančních elit. V rozhovoru slíbil, že se na světlo světa brzy dostanou skandální odhalení o Macronově soukromém životě. Rozhovor byl jednou ze zpráv, které Macrona donutily vyvrátit spekulace o svém údajném mimomanželském homosexuálním vztahu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila už ve čtvrtek rozhodnutí Macronova týmu za "pobuřující". Moskva ho považuje za "diskriminaci ruských médií ze strany prezidentského kandidáta státu, který byl historicky ostražitý, pokud šlo o svobodu slova".

Rusko oficiálně nepodpořilo žádného z kandidátů na francouzského prezidenta. V březnu ale prezident Vladimir Putin oficiálně přijal v Moskvě nynější Macronovu soupeřku Marine Le Penovou.

Francouzská média mezitím protestují proti rozhodnutí krajně pravicové Národní fronty vybrat jen určitá média, kterým umožní doprovázet před druhým kolem prezidentských voleb svou bývalou předsedkyni Le Penovou. Kromě agentury AFP příslušnou petici podepsaly velké televizní stanice TF1, France 2, France 24 a BFMTV, významné deníky Le Figaro, Le Monde či Libération a rádia France Info a France Inter.

Témata:  Emmanuel Macron Marine Le Pen Rusko média

Související

Aktuálně se děje

2. listopadu 2025 15:53

Poslední rozloučení s Pavlem Složilem. Žokejovi dají sbohem na závodišti

Dostihový svět zasáhla na konci října smutná zpráva. Ve věku 56 let náhle zemřel bývalý žokej a trenér Pavel Složil. Poslední rozloučení se známým sportovcem proběhne v příštím týdnu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy