Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR dělá vrásky generálnímu tajemníkovi OSN, USA žádají nové sankce. Ozvaly se i Rusko a Čína

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

New York - Obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově dnes na jednání Rady bezpečnosti OSN vyjádřil generální tajemník OSN António Guterres. Za nebezpečnou situaci pak označil absenci komunikačních kanálů s Pchjongjangem.

Na zasedání 15členné RB OSN Guterres uvedl, že je třeba se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. „Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru," řekl.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku na Japonsko či Jižní Koreu je naprosto reálná. OSN proto vyzval, aby uvalila na Pchjongjang nové sankce. Spojené státy se podle něj nebudou zdráhat potrestat vlastními sankcemi ty země, které budou s KLDR spolupracovat.

RB OSN podle Tillersona musí zakročit dříve, než tak učiní KLDR. OSN, jak navrhuje šéf americké diplomacie, by měla zavést nové sankce proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una a pozastavit s ním či značně omezit diplomatické vztahy.

Tillerson krizi na Korejském poloostrově označil za nejpalčivější aktuální problém světa, který hrozí přerůst v katastrofu. Na stole podle něj musí zůstat všechny možnosti k odpovědím na budoucí severokorejské provokace. Diplomatická a finanční opatření musí být podpořena odhodláním čelit severokorejské agresi i vojenskou cestou, pokud to bude nutné, dodal. Roky, kdy Pchjongjang diktoval podmínky, jsou prý pryč.

Šéf čínské diplomacie Wang I pak varoval před použitím síly. Vyzval KLDR, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Podle Pekingu je také čas přestat se dohadovat o tom, kdo musí učinit první krok. Wang zároveň prohlásil, že Čína nemá klíč k vyřešení situace.

Wang se kriticky vyjádřil o americkém systému protiraketové obrany THAAD, který USA začaly rozmísťovat v Jižní Koreji. Tento štít podle čínského ministra zahraničí vážně ohrožuje strategickou bezpečnost Číny a poškozuje důvěru stran účastnících se řešení severokorejské krize.

Proti štítu THAAD na Korejském poloostrově vystupuje i Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov dnes v OSN vyzval USA a Jižní Koreu, aby si rozmísťování protiraketového systému na poloostrově rozmyslely. Gatilov se také obrátil na ostatní státy, aby odolaly pokušení podnikat podobné destabilizující kroky.

Podle Gatilova je nutné vyvarovat se vůči KLDR při řešení krize jakékoli síly, předvádění svalů před Pchjongjangem vyhodnotil jako nezodpovědné. Právě takové chování podle Gatilova vede svět k úvahám, zda nehrozí vypuknutí války.

Témata:  Severní Korea severokorejské zbraně OSN (Organizace spojených národů) António Guterres Rex Tillerson

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.