Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU chce o brexitu jednat ve dvou fázích, řekl znovu Tusk. Londýn z toho nadšený není

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská unie si v jednáních s Londýnem o vystoupení Británie z bloku přeje nejprve jednat o podobě a podmínkách brexitu. Teprve pak bude možné řešit budoucnost vztahů EU s Londýnem. Británii se tento přístup příliš nezamlouvá.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes s novináři hovořil před tím, než se na pracovním obědě v Bruselu sejdou premiéři a prezidenti 27 unijních zemí, aby potvrdili základní představu EU o nadcházejících rozhovorech.

"Všichni chceme úzké a silné budoucí vztahy s Velkou Británií. O tom vůbec není sporu. Ale před diskusí o budoucnosti musíme vyřešit naši minulost," zdůraznil Tusk. Britové dávají najevo, že by o obou těchto záležitostech raději hned od začátku jednali zároveň. 

Evropská unie ze své strany také podle Tuska musí zůstat jednotná, je to podle něj jediná možnost jak jednání úspěšně dokončit. "Naše jednota je tedy i v zájmu Británie," řekl. Dodal, že pro zvolený postup nyní cítí silnou podporu institucí EU, včetně Evropského parlamentu a všech 27 zemí unie.

Tusk zopakoval, že unie požaduje "solidní záruky" pro všechny občany a jejich rodiny "z obou stran", kterých by se brexit mohl dotknout. "To musí být priorita číslo jedna pro EU i pro Británii," prohlásil Tusk. Evropská komise už má podle něj příslušný soupis práv připravený.

Témata:  Donald Tusk EU Brexit

Související

Aktuálně se děje

11. září 2025 21:49

Dva roky od smrti Yvonne Přenosilové (†76). Kariéru jí poznamenal srpen 1968

Česko si právě dnes připomnělo jedno smutné výročí. Uplynuly totiž dva roky od úmrtí známé zpěvačky a moderátorky Yvonne Přenosilové. Bylo jí 76 let, když předloni naposledy vydechla. Připomeňte si její životní cestu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy