reklama

Útvar, který vyšetřuje podezření, že převáděči si nevládní organizace platí, od února vede Carmelo Zuccaro. Ten naposledy ve čtvrtek řekl, že někteří záchranáři mohou přímo od pašeráků dostávat finanční odměnu. "Stoprocentně souhlasím s prokurátorem Zuccarem, protože položil skutečnou otázku. Ti, kteří jsou rozhořčeni, jsou pokrytci," řekl Alfano podle agentury AFP.

Zuccarovy výroky vyvolaly v zemi rozsáhlou polemiku. Italský ministr spravedlnosti Andrea Orlando v pátek podle agentury ANSA varoval před zevšeobecňováním a házením všech záchranářů do jednoho pytle. Zároveň ale zdůraznil, že pokud si někdo zaslouží být potrestán, potrestán by také být měl.

Šéf parlamentní komise zabývající se migrační krizí Federico Gelli se v pátek zdržel výraznějšího komentáře. Řekl, že 9. května si členové komise Zuccara vyslechnou.

Činnost záchranářů ale kritizuje také evropská pohraniční agentura Frontex, podle níž libyjským pašerákům migrantů jejich nezákonné aktivity přinejmenším usnadňují. Organizace jako je Save the Children, Proactiva Open Arms a SOS Mediterranée taková obvinění odmítly a zdůraznily, že jejich jediným cílem je záchrana lidských životů.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převáděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty "zvacím" faktorem.