Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejnebezpečnější zvíře pro člověka? Překvapivě je to opice

Nejsou tak nevinné, jak vypadají
Nejsou tak nevinné, jak vypadají
Foto: Pixabay

MAGAZÍN - Ze zvířat je největší hrozbou pro člověka pavián, tvrdí vědci z Univerzity v Granadě. Roztomilá zvířátka totiž na člověka přenášejí nejnebezpečnější choroby světa.

Biologové zpracovali databázi z 6304 údajů o 300 různých virech, bakteriích, houbách, červech a dalších patogenech, které byly nalezeny u celkem 140 primátů. Z těchto dat vybudovali síť a zjistili, že v jejím středu jsou paviáni. Na dalších místech se objevili medvěd, veverka, kočkodan, gorila a šimpanz.

"Tento top ten seznam není úplné překvapení. O gorilách a šimpanzech je už nějakou dobu známo, že na člověka přenášejí choroboplodné zárodky a nemoci. Seznam nám ale pomůže zaměřit se na výzkum rizikových druhů zvířat," řekl Sébastien Calvignac-Spencer z Institutu Roberta Kocha.

Do top listu nebezpečných zvířat patří samozřejmě moskyti, přenášející malárii. Ti totiž vedou v počtu lidských obětí. Ročně tato choroba zabije kolem dvou až tří milionů lidí. Stejně nebezpečné jsou z tohoto pohledu mouchy tse-tse nebo krysy.

Témata:  opice lidé

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.