Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malta se řítí do předčasných parlamentních voleb

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Valletta - Maltský premiér Joseph Muscat dnes ohlásil na 3. června předčasné parlamentní volby. Uskuteční se rok před koncem normálního volebního období.

Zároveň na shromáždění příznivců jeho labouristické strany informoval o své rezignaci na funkci předsedy vlády, informoval zpravodajský web Politico.

Muscat oznámil, že se chce formálně obrátit na prezidentku země Marii-Louisu Coleiroovou-Precaovou, aby rozpustila parlament a umožnila tak konání voleb v neděli 3. června.

Podle průzkumů veřejného mínění vedou labouristé v preferencích nad opozičními nacionalisty s čtyřmi procentními body, upozornila agentura Reuters.

Malta v současné době předsedá Evropské unii.

Vládnoucí labouristé měli v posledním roce potíže kvůli obviněním z korupce poté, co se provalilo, že někteří Muscatovi spolupracovníci mají firmy nebo účty v Panamě a na Novém Zélandu.

Témata:  Malta volby

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.