reklama

Uvedl to dnes ruský hospodářský list RBK. Největší položku, asi 150 milionů (asi 64 milionů Kč), představuje přeprava vojáků na slavnostní přehlídku na Rudém náměstí. Loni týž list odhadoval výdaje na přehlídku na 210 milionů rublů (asi 90 milionů Kč). Ovšem oslavy "kulatého výročí" v roce 2015 stály téměř čtyřikrát více, 810 milionů (asi 347 milionů Kč), připomněl server Newsru.com.

Vojenských přehlídek, které se na počest válečného vítězství 9. května uskuteční v 28 ruských městech, se má zúčastnit více než 90.000 vojáků. Tradičně největší oslavy budou v Moskvě, kde po Rudém náměstí bude pochodovat více než 10.000 účastníků. Předvede se také 114 kusů bojové techniky a 72 letadel a vrtulníků. Poprvé na Rudé náměstí vyjede technika určená pro nasazení v Arktidě.

Podle experta Viktora Murachovského se zkrátka šetří. Kdyby se ukázalo vše, čím armáda disponuje, přenos z přehlídky by trval až šestkrát déle, nemluvě o výdajích za palivo. "Čím se řídí při výběru? Myslím, že tím, aby to vypadalo krásně a hrozivě," odhadl.

Výraznou položku v rozpočtu oslav představuje také 98 milionů rublů (asi 42 milionů Kč) na "prace při meteorologické obraně Moskvy", tedy na rozehnání oblaků, které by mohly přehlídku pokazit. Oblohu bez mráčků má zajistit devět letounů An-12 a jeden Jak-42.

Prezidentská kancelář zase utratí skoro 70 milionů rublů (asi 30 milionů Kč) na více než čtyři miliony gratulací válečným veteránům od hlavy státu.

Po rozpadu SSSR se přehlídky v letech 1991 až 1994 vůbec nekonaly, v roce 1995 pochodovali po náměstí veteráni a v dalších letech se sice přehlídky obnovily, ale bez vojenské techniky. Na Rudé náměstí se tanky, děla a rakety vrátily po sedmnáctileté přestávce v roce 2008, aby symbolizovaly obnovenou moc Ruska.

Den vítězství se v Rusku i většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v době německé kapitulace v Berlíně bylo v Moskvě, vzhledem k časovému posunu, už po půlnoci.