Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bojovníci skupiny An-Nusry budou z Damašku evakuováni

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bejrút - Syrská vláda a povstalci se dohodli na evakuaci skupiny bojovníků radikálního uskupení Fronta dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) z tábora Jarmúk na jižním okraji Damašku do provincie Idlib, kterou kontrolují povstalci.

Oznámila to dnes libanonská televize Al-Manar, která má blízko k hnutí Hizballáh, blízkému spojenci syrského prezidenta Bašára Asada. Evakuováno má být asi 50 zraněných bojovníků a několik dalších pro jejich doprovod, upřesnila televize.

Uvedla zároveň, že jde o druhou fázi dříve uzavřené dohody o evakuaci lidí ze dvou měst obsazených rebely a dvou měst kontrolovaných provládními silami. První fáze této dohody se uskutečnila minulý měsíc, informovala libanonská televize.

Jarmúk je rozsáhlý palestinský uprchlický tábor u Damašku. Část jeho areálu ovládají syrské vládní síly, část rebelové včetně aliance radikálů Tahrír aš-Šám, do níž se bývalá An-Nusra po loňském přejmenování zapojila, a některé části Islámský stát.

Předchozí část dohody, ukončená minulý měsíc, zahrnovala evakuaci civilistů z rebely obléhaných šíitských obcí Fúa a Kafrája do vládou ovládaného Halabu, výměnou za propuštění civilistů a povstaleckých bojovníků z měst Zabadání a Madája.

Témata:  al-Nusra Sýrie Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.