Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stane se srbskou premiérkou lesba? Pravoslavná církev má velké obavy

Vlajka, Srbska
Vlajka, Srbska
Foto: Pixabay

Bělehrad - Srbského premiéra Alexandra Vučiče, který v červnu převezme prezidentský úřad, v čele vlády může nahradit dosavadní ministryně veřejné správy Ana Barnabičová. Ta se veřejně hlásí k homosexuální orientaci, což je trnem v oku srbské pravoslavné církvi (SPC).

Podle bulvárního listu Blic jsou kandidáty na post premiéra ministr zahraničí Ivica Dačić, bývalý ministr spravedlnosti Nikola Selaković a Barnabičová.

Dačić je předsedou Socialistické strany Srbska (SPS), tedy koaličního partnera Vučičovy Srbské pokrokové strany (SNS). I když už jednou premiérem koaličního kabinetu se SNS byl, před loňskými parlamentními volbami se zdály být jeho vztahy s Vučičem napjaté.

Věrohodnější se zdá být možnost Selakovičovy nominace na předsedu vlády. Členem Srbské pokrokové strany je od roku 2008 a zastává v ní významné pozice.

Pokud jde o Barnabičovou, Blic s odvoláním na "dobře informované zdroje" napsal, že vedoucí představitelé SPC při setkáních s vládními činiteli nevynechají jedinou příležitost, aby k takové volbě vyjádřili výhrady. Vučić na názor patriarchy a dalších hodnostářů SPC obvykle dá, tentokrát ale jejich mínění nebude mít rozhodující význam, napsal deník.

Témata:  Srbsko Aleksandr Vučič církev

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.