Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stane se srbskou premiérkou lesba? Pravoslavná církev má velké obavy

Vlajka, Srbska
Vlajka, Srbska
Foto: Pixabay

Bělehrad - Srbského premiéra Alexandra Vučiče, který v červnu převezme prezidentský úřad, v čele vlády může nahradit dosavadní ministryně veřejné správy Ana Barnabičová. Ta se veřejně hlásí k homosexuální orientaci, což je trnem v oku srbské pravoslavné církvi (SPC).

Podle bulvárního listu Blic jsou kandidáty na post premiéra ministr zahraničí Ivica Dačić, bývalý ministr spravedlnosti Nikola Selaković a Barnabičová.

Dačić je předsedou Socialistické strany Srbska (SPS), tedy koaličního partnera Vučičovy Srbské pokrokové strany (SNS). I když už jednou premiérem koaličního kabinetu se SNS byl, před loňskými parlamentními volbami se zdály být jeho vztahy s Vučičem napjaté.

Věrohodnější se zdá být možnost Selakovičovy nominace na předsedu vlády. Členem Srbské pokrokové strany je od roku 2008 a zastává v ní významné pozice.

Pokud jde o Barnabičovou, Blic s odvoláním na "dobře informované zdroje" napsal, že vedoucí představitelé SPC při setkáních s vládními činiteli nevynechají jedinou příležitost, aby k takové volbě vyjádřili výhrady. Vučić na názor patriarchy a dalších hodnostářů SPC obvykle dá, tentokrát ale jejich mínění nebude mít rozhodující význam, napsal deník.

Témata:  Srbsko Aleksandr Vučič církev

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.