reklama

Putin při jednání uvedl, že je Moskva připravena sehrát konstruktivní roli při řešení krize kolem severokorejské jaderné hrozby. Mun Če-in pak za nejdůležitější úkol označil posílení strategické komunikace mezi oběma zeměmi s cílem najít řešení, jak snížit jadernou hrozbu ze Severní Koreje.

„Doufáme, že Rusko sehraje konstruktivní roli, aby Severní Korea přestala s jadernými provokacemi a vydala se cestou zřeknutí se jaderných zbraní," řekl Mun, který se podle svých slov sám snaží, aby bezodkladně začaly rozhovory mezi oběma korejskými státy, jakož i šestistranné rozhovory, na nichž se podílely také Čína, Rusko, Japonsko a USA.

Šéf Kremlu uvedl, že je připraven pomoci ve všech záležitostech. Oba prezidenti se navzájem pozvali na státní návštěvu a oba se také domluvili, že se setkají na červencovém summitu skupiny G20 v Německu.

V roce 2008 jednání s KLDR ztroskotala kvůli odpálení severokorejské rakety. Napětí na poloostrově aktuálně stupňuje očekávání, že KLDR v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN podnikne šestou zkoušku jaderné zbraně, anebo odpálí další raketu. Liberál Mun Če-in je na rozdíl od svých předchůdců ve funkci nakloněn smířlivějšímu přístupu a spolupráci se severním sousedem.

reklama