Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin si telefonoval s novým jihokorejským prezidentem, řeč byla o KLDR

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Moskva/Soul – Nový jihokorejský prezident Mun Če-in dnes telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním tématem byla situace kolem Severní Koreje. Mun Če-in v telefonátu s Putinem rovněž vyjádřil zájem o zemní plyn ze Sibiře.

Putin při jednání uvedl, že je Moskva připravena sehrát konstruktivní roli při řešení krize kolem severokorejské jaderné hrozby. Mun Če-in pak za nejdůležitější úkol označil posílení strategické komunikace mezi oběma zeměmi s cílem najít řešení, jak snížit jadernou hrozbu ze Severní Koreje.

„Doufáme, že Rusko sehraje konstruktivní roli, aby Severní Korea přestala s jadernými provokacemi a vydala se cestou zřeknutí se jaderných zbraní," řekl Mun, který se podle svých slov sám snaží, aby bezodkladně začaly rozhovory mezi oběma korejskými státy, jakož i šestistranné rozhovory, na nichž se podílely také Čína, Rusko, Japonsko a USA.

Šéf Kremlu uvedl, že je připraven pomoci ve všech záležitostech. Oba prezidenti se navzájem pozvali na státní návštěvu a oba se také domluvili, že se setkají na červencovém summitu skupiny G20 v Německu.

V roce 2008 jednání s KLDR ztroskotala kvůli odpálení severokorejské rakety. Napětí na poloostrově aktuálně stupňuje očekávání, že KLDR v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN podnikne šestou zkoušku jaderné zbraně, anebo odpálí další raketu. Liberál Mun Če-in je na rozdíl od svých předchůdců ve funkci nakloněn smířlivějšímu přístupu a spolupráci se severním sousedem.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Jižní Korea Mun Če-in Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.