reklama

Volby na podzim napjatě neočekává pouze Česko, ale zejména sousední Německo. Podle nejčerstvějšího průzkumu společnosti Infratest dimap, který zveřejnila německá veřejnoprávní ARD, by zvítězila Křesťansko-demokratická unie současné kancléřky Angely Merkelové (CDU). 

Spolu se svým bavorským partnerem by pak CDU/CSU měla získat celých 37 procent. Druhá by dle průzkumu skončila Sociální demokracie (SPD) Martina Schulze, které by hlas vhodilo 27 procent voličů. CDU/CSU si tak polepšila o tři procenta oproti poslednímu průzkumu, zveřejněnému v dubnu. SPD si pohoršila o 4 procentní body.

Do Sněmu by se dostala také Alternativa pro Německo (AfD), která si o procento pohoršila, nyní by ji volilo 10 procent voličů. Němečtí Zelení zůstávají na 8 procentech, liberální Svobodná demokratická strana (FDP) by získala stejné procento hlasů (ale pohoršila si o dvě procenta). Posledním uskupením, které by uspělo, by byla levicová Die Linke. Ta by získala 7 procent hlasů.

Volby do německého Spolkového sněmu se konají každé čtyři roky. V současné době vládne velká koalice CDU a SPD pod vedením Angely Merkelové. Její CDU ve spolupráci s CSU vyhrála volby v roce 2009 i v roce 2013. Kancléřkou je ale Merkelová už 12 let, v roce 2005 totiž vládla taktéž velká koalice.

reklama