Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schůzka G7: Američané jsou neoblomní, volný obchod si nepřejí

USA
USA
Foto: Pixabay

Bari - Ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny G7 chtěli na dvoudenní schůzce v italském Bari odsoudit protekcionismus. To se jim ale nepodařilo kvůli odporu Spojených států. Jednání podle agentury připomínalo formát G6+1.

Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Británii, Německo, Itálii a Francii.  Do závěrečného komuniké se podařilo prosadit jen nezávaznou zmínku, že členské země budou pracovat na tom, aby posílily roli obchodu v jednotlivých národních ekonomikách. Jedná se o stejnou, nic neříkající formulaci, jaká už byla použita po březnovém zasedání skupiny G20 v Německu.

Americký ministr financí Steven Mnuchin na následné tiskové konferenci uvedl, že USA sice nechtějí provozovat ochranářskou politiku, ale podobná opatření zavedou, když se budou muset bránit proti neférovým obchodním praktikám. Ostatní partneři podle něj už začínají novou americkou politiku lépe chápat.

Z vyjádření jeho protějšků zase vyplývá, že se snažili amerického zástupce přimět, aby pokračoval v již nastavené spolupráci. "Všech šest ostatních... řeklo zástupcům americké vlády jasně a někdy velmi přímo, že je naprosto nezbytné pokračovat ve stejnému duchu mezinárodní spolupráce," řekl po skončení setkání francouzský ministr financí Michel Sapin.

Italští hostitelé ovšem tvrdí, že o protekcionismu se na setkání přímo ani nepřímo vůbec nehovořilo. "Rozmělnění systému nepomůže nikomu," uvedl ale italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan.

Konflikt mezi USA a ostatními šesti členy G7 vznikl kvůli nechuti nového amerického prezidenta Donalda Trumpa přihlásit se k volnému obchodu. Řešit jej proto budou šéfové vlád na schůzce G7, která se bude konat za dva týdny na Sicílii. Na července se plánuje vrcholné jednání G20 v německém Hamburku.

Závěrečná zpráva z Bari je po osmi letech první takovou zprávou, jakou ministři G7 po svém setkání vydali, protože dohody zůstávaly důvěrné. Trval na ní italský hostitel.

Témata:  G7 USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.