reklama

Seznam států seřazených podle svobody tisku má celkem 180 pozic, kdy na prvním místě se umístilo Finsko a na posledním Eritrea. Česká republika se umístila na 21. místě, zatímco Slovensko na 12. místě.

V rámci výpočtu indexu jednotlivých zemí RSF zvážila mimo jiné faktory jako cenzura, kontrola médií nebo propaganda.

Rusko

Rusko se v žebříčku umístilo na 148. místě. Podle RSF zde byla přední nezávislá média „dostána pod kontrolu, nebo vyřazena z existence".

Za posledních několik let zde podle serveru také vzrostl počet útoků na novináře. S Ruským obsazením Krymu se navíc podle něj zvýšila intenzita propagandy v médiích. Jak server připomíná, minulý rok RSF Rusko obvinila i z toho, že média zneužívá k vedení informační války.

Turecko

Turecko obsadilo 151. místo. Místní úřady stíhaly více než tisíc novinářů za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a zatkly jich více než stovku.

Místní policie navíc neváhá použít zastrašování, jak deník podotýká a jako příklad připomíná loňskou razii v kancelářích mediální skupiny, která je známá svou opozicí vůči tureckému prezidentovi; stalo se tak jen den před volbami.

Stíhání se krom opozičních deníků dotkla také kurdských médií nebo médií, které přináší zprávy z Kurdy ovládaných oblastí. Podle RDF také v Turecku dochází k systematické cenzuře internetu.

Egypt

Egypt byl zařazen na 159. místo. Podle serveru zde již dlouhou dobu dochází k zadržování a zatýkání novinářů.

Jak server připomíná, známý je případ z června roku 2014, kdy bylo obviněno a shledáno vinnými několik novinářů z televizní stanice Al-Džazíra.

Čína

Číně patří 176. místo. „'Neautorizovaná kritika' je jeden z mnoha zákazů, které se novinářů týkají. Podporuje to už i tak značný arzenál státu, který zahrnuje tajné zákony a trestní zákoník," vysvětluje RSF.

Novinář zde může být zatčen a uvězněn například za tweetování, údajné prozrazení státních tajemství nebo psaní článků, které vláda shledá nežádoucími. To vše se navíc podle novinářů ještě zhoršilo s nástupem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Eritrea

Eritrea skončila až na posledním 180. místě; toto místo země obhajuje už osm let. RSF vysvětluje, že média v Eritreji jsou zcela pod kontrolou prezidenta Issayase Afeworkiho. Všechna zdejší média jsou vlastněna státem a lidé zde téměř nemají přístup k informacím ze zahraničí.

reklama