Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teroristické útoky ve Stockholmu a Petrohradu mají společnou stopu, tvrdí ruský deník

výbuch v petrohradském metu (3.4.2017)
výbuch v petrohradském metu (3.4.2017)
Foto: Reprofoto

Moskva - Mezi nedávnými teroristickými útoky ve Stockholmu a Petrohradu patrně existuje souvislost. Podle ruského internetového listu Gazeta.ru to vyplývá z kontaktů na sociálních sítích, které používal Uzbek Rachmat Akilov.

Akilov (39), který 7. dubna najel do lidí na pěší zóně v centru švédské metropole a pět jich zabil, byl podle listu aktivní v sociální síti Odnoklassniki (Spolužáci), kde odebíral propagandistické materiály od jedné islamistické skupiny válčící v Sýrii pod praporem teroristické sítě Al-Káida.

Mohl se také kontaktovat s jejím uzbeckým polním velitelem Sirožiddinem Muchtarovem, známým také jako abú Saláh.

Toho ruské tajné služby podezírají z toho, že si objednal atentát v petrohradském metru; oficiálně to však nepotvrdily.

Bombový útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna a vyžádal si 16 mrtvých, včetně atentátníka. Po několika týdnech se k atentátu přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila, podle vlastního prohlášení napojená na teroristickou síť Al-Káida. Většina expertů ale ve věrohodnost této verze nevěří, napsala Gazeta.ru.

Témata:  teroristický útok ve Švédsku teroristický útok v petrohradském metru

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?