Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Švédsku začal proces s žadatelem o azyl z Uzbekistánu. Vjel do lidí a pět jich zabil

Vlajka Švédska
Vlajka Švédska
Foto: Pixabay

Stockholm - Ve švédské metropoli začal proces s neúspěšným žadatelem o azyl z Uzbekistánu, který loni 7. dubna vjel nákladním autem do davu lidí na rušné nákupní třídě Drottninggatan v centru Stockholmu. Atentát si vyžádal pět obětí a 14 zraněných.

Rakhmat Akilov (v uzbeckých médiích Rahmat Oqilov) je obžalován z terorismu, z pokusu spáchat teroristický čin a z obecného ohrožení. Podle švédských médií dnes u soudu vinu za spáchání teroristického činu přiznal.

Státní zastupitelství požaduje, aby Uzbek dostal trest doživotního vězení a aby byl vyhoštěn ze Švédska.

Akilov řekl, že chtěl svým činem potrestat Švédsko za členství v mezinárodní koalici bojující proti organizaci Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. Uzbek přísahal věrnost IS, radikální organizace se ale k jeho činu nikdy nepřihlásila.

Akilov během jízdy odpálil improvizovanou bombu, nálož ale poškodila jen vozidlo. Policie se domnívá, že Akilov plánoval sebevražedný atentát, ten se mu ale nezdařil. Při atentátu zahynuli tři Švédové, Brit a Belgičanka.

Témata:  teroristický útok ve Švédsku Švédsko Rachmat Akilov

Související

Aktuálně se děje

1. října 2025 10:25

Nebezpečné počasí za dveřmi. Meteorologové varují zemědělce a zahrádkáře

Počasí u nás se změní a začne být dynamické. Česko se ocitne pod vlivem velmi silné tlakové níže. V sobotu se krátce a přechodně oteplí. Neděle a začátek příštího týdne budou opět chladnější, deštivější a pravděpodobně i dost větrné dny - typicky podzimní a sychravé. Teploty ke 20 stupňům nás nečekají, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy