Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chelsea Manningová po sedmi letech opustí vězení, odsedět si měla 35 let

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Z vojenského vězení v kansaském Fort Leavenworthu dnes po sedmi letech vyjde na svobodu Chelsea Manningová (29), která v letech 2009-10 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks přes 700 tisíc utajovaných dokumentů. Hodlá se zapojit do boje za práva transgenderových osob.

Její původní pětatřicetiletý trest za špionáž zmírnil na pětinu těsně před odchodem z úřadu bývalý americký prezident Barack Obama.

Hned po svém odsouzení v roce 2013 nastoupil Manning cestu ke změně pohlaví, přestože celou dobu byl držen v mužské věznici.

Její přechod z vězení na svobodu bude složitý - trangenderové osoby se v USA stále potýkají s nedůvěrou a diskriminací, mnozí navíc Manningové vyčítají její kontakty s WikiLeaks, které vyústily ve velký mezinárodní skandál.

Během věznění Manningové Pentagon přehodnotil svůj vztah k trangenderovým osobám a povolil jim, aby v armádě sloužily s přiznáním své skutečné identity. Tato změna se podle odhadu odborníků týká 7000 osob.

Témata:  Chelsea Manningová transsexualové USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.