Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec krize v Albánii? Vláda a opozice se dohodly na řešení problémů

Edi Rama, šéf albánské socialistické opozice
Edi Rama, šéf albánské socialistické opozice
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Tirana - USA a EU zatlačily na albánskou vládu. Ta v noci na dnešek dospěla s opozicí k dohodě, která by měla ukončit vleklou politickou krizi. Hlavní opoziční strany již od února bojkotují parlament ve snaze prosadit požadavek, aby nynější Ramova socialistický kabinet odstoupil.

Po jednání vedoucích představitelů parlamentních politických stran v Tiraně to novinářům oznámili společně premiér Edi Rama a předák vůdčí opoziční síly, Demokratické strany, Lulzim Basha. "Máme dohodu založenou na McAllisterově balíku. Dohoda bude upřesněna v příštích 24 hodinách a teprve poté se o ní bude veřejně diskutovat," sdělil podle televize TV Klan Basha.

"Pokud jde o mne, dovolte, abych stoprocentně souhlasil s vůdcem opozice," poznamenal k výsledku rokování předseda vlády. Poté si s Bashou podali ruce.

Základem dohody je návrh předsedy zahraničního výboru Evropského parlamentu Davida McAllistera. Ten počítá s tím, že v nynější vládě, která dovede zemi k parlamentním volbám, stanou zástupci opozice v čele čtyř ministerstev a získají i post vicepremiéra.

Zda je dohoda z dnešní noci skutečně definitivním východiskem z krize, která trvá od února, odkdy opozice bojkotuje parlament, se teprve uvidí. Informace, že bude až během dneška upřesněna, může naznačovat ještě existující "jisté nejasnosti".

S tím souvisí i sdělení, že odložený termín parlamentních voleb bude taky oznámen až v dalších hodinách. Podle některých účastníků jednání by jím mohl být 16. červenec.

Témata:  Albánie Edi Rama

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy