Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O vaši finanční pomoc už nestojíme, vzkazují Filipíny do Bruselu

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Manila - Vztahy mezi Filipínami a EU jsou značně napjaté. Vláda prezidenta Rodriga Duterteho ve středu delegaci z Bruselu sdělila, že Filipíny již nebudou přijímat finanční pomoc od EU.

"Filipínská vláda nás informovala, že již nebude přijímat evropskou pomoc," sdělila evropská delegace v krátkém prohlášení.

Filípy tak mohou přijít o dotace ve výši 250 milionů eur na rozvojové projekty v zemi, prohlásil vyslanec EU na Filipínách Franz Jessen. Bližší podrobnosti o zmíněné částce neuvedl. V letošním roce by se to mohlo týkat dotací ve výši 100 milionů eur, dodal.

Evropská pomoc zahrnuje mimo jiné 35 milionů eur na podporu mírového procesu s muslimskými povstalci na jihu Filipín. EU přispívá Filipínám také na podporu zdravotnictví, obchodu či na podporu zranitelných skupin obyvatelstva.

Duterte schválil doporučení ministerstva financí "nepřijímat granty, které by mohly umožňovat EU vměšovat se do vnitřní politiky Filipín". Duterteho mluvčí Salvador Medialdea řekl, že rozhodnutí dále nepřijímat pomoc Evropské unie je projevem nezávislé zahraniční politiky Filipín. Ministr pro ekonomické plánování Ernesto Pernia ovšem prohlásil, že postoj Filipín by se v této otázce mohl ještě změnit.

Témata:  Filipíny EU Rodrigo Duterte

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.