Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další uprchlický problém: Nedostatek antikoncepce

léky
léky
Foto: Pixmac

Ankara/Atény – Konec uprchlické krize, zdá se, zatím není v dohledu a situace uprchlíků podle expertů není pod kontrolou. Zpravodajský server Quartz poukázal v tomto ohledu na problém, o kterém se příliš nemluví – chybějící antikoncepci.

Vážný problém

Server vysvětluje, že ačkoliv nejde o zcela nečekanou situaci, absence plánovaného rodičovství mezi migranty představuje vážný problém.

„Tato populace má vyšší riziko neplánovaných těhotenství a má menší povědomí o antikoncepci; nemá k ní ani dostatečný přístup. Pro ženy žijící v uprchlických táborech neplánované těhotenství zhoršuje jejich strádání v už tak hrozné situaci, ale přesto se o problémech reprodukce v uprchlických táborech nebo místech konfliktu jen zřídka mluví jako o prioritním problému," vysvětluje.

Tento problém se podle serveru vztahuje jak na uprchlíky v Řecku, tak v Turecku. „Podle Populačního fondu OSN (UNFPA) v roce 2015 mezi syrskými ženami doma i těmi, které jsou uprchlíky, bylo půl milionu těhotenství. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve svých pokynech zdůrazňuje, že poskytnutí reprodukční zdravotní péče je ‚klíčové pro duševní a sociální zdraví jakéhokoliv jedince'."

Levné kondomy a antikoncepce

Nezisková organizace DKT Turkey, místní odnož organizace DKT International, která se soustředí na poskytování cenově dostupných kondomů a dalších forem antikoncepce, se snaží v této situaci poskytnout pomoc.

„Od roku 2009 DKT prodává kondomy, nitroděložní tělíska a antikoncepci za nižší cenu, než za jakou je nabízí mezinárodní značky. Dosáhla toho vyráběním a dovozem vlastních produktů," uvádí server.

Jakup Aydogan, ředitel DKT Turkey, serveru sdělil, že jeho organizaci v lednu kontaktovala organizace Circle of Health International (COHI), která poskytuje pomoc uprchlíkům na řeckém ostrově Lesbos. Dohodli se na tom, že DKT poskytne zdarma 10 tisíc kondomů.

Problémy v Řecku i Turecku

Aydogan podotýká, že dopravit tyto kondomy do Řecka nebyl jednoduchý úkol. Následně dodal, že se tento problém vztahuje i na Turecko, kde jsou „miliony uprchlíků".

Nedávno DKT také obdržena podobnou žádost jako od COHI, tentokrát ale od doktorky, která pracuje v tureckém táboře Kilis, který se nachází poblíž syrských hranic. Požádala DKT o nitroděložní tělíska; DKT jich zatím odeslala tisíc.

„Když ale zvážíte, že více než polovina těch stovek tisíc migrantů, kteří v Evropě žádají o azyl, je ve věku 18-34 let, je to jen kapka v moři," podotýká server a dodává: „Dětští uprchlíci a migranti čelí velkému nebezpečí, včetně toho, že skončí v rukou pašeráků nebo obchodníků s lidmi."

Témata:  uprchlíci ženy antikoncepce léky

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.