Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO dostalo od belgické vlády budovu velitelství

NATO
NATO
Foto: NATO

Brusel - NATO dnes za účasti svých premiérů a prezidentů převzalo od belgické vlády nový rozsáhlý komplex pro svou bruselskou centrálu.

Rozsáhlá a moderně vybavená budova za více než miliardu eur (přes 27 miliard Kč), která se staví od října 2010, však stále není dokončená. Tisíce lidí, kteří nyní pracují v původních prostorách aliančního ústředí na druhé straně bulváru Leopolda III., se tak v nejbližších měsících přestěhovat ještě nemohou.

Přeletu stíhaček, které slavnostní předávání budovy zakončilo, se kromě strojů z Belgie, Francie, Británie, Nizozemí a USA zúčastnily také dva gripeny českého letectva.

Nová budova byla oficiálním důvodem, proč se dnes do Bruselu lídři členských zemí NATO sjeli. Na večeři nyní potvrdí vstup aliance do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu a také závazek zvyšování výdajů na obranu. Schůzka je pro mnohé politiky také příležitostí pro první kontakt s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho francouzským kolegou Emmanuelem Macronem.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Belgie

Související

Aktuálně se děje

9. listopadu 2025 4:00

Počasí bude odolávat zimě i o víkendu v polovině listopadu

Každým dnem se blíží prosincový začátek meteorologické zimy, ale výraznější ochlazení nemá nastat ani během příštího víkendu v polovině listopadu. Odpolední maxima vyšplhají až na 13 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy