Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané znovu provádí testy: Mezikontinentální střelu sestřelí nad mořem protiraketou

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Washington – Poprvé od roku 2014 Američané otestují systém likvidace balistické mezikontinentální střely protiraketou, zkouška je plánována na 30. května. Dnes o tom informovala agentura AP.

Test se uskuteční v době rostoucí raketové a jaderné hrozby ze strany Severní Koreje. V rámci zkoušky armáda vypustí z atolu Kwajalein na tichomořských Marshallových ostrovech mezikontinentální střelu, kterou bude mít za úkol zničit raketa vypálená z kalifornské Vandenbergovy letecké základny. Místo střetu bude nad Tichým oceánem.

Pentagon tento postup popisuje jako sestřelení kulky jinou kulkou. Protiraketa má na své palubě zařízení vybavené vlastním naváděcím systémem, jehož úkolem je udržet kolizní kurz a balistickou střelu zničit silou nárazu.

Takovýto test USA naposledy podnikly v červnu 2014, kdy byla zkouška úspěšná. Předchozí tři pokusy ale skončily neúspěchem připomněla agentura AP.

Témata:  USA protiraketová obrana U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 13:22

Turek a Lipavský si v televizi vjeli do vlasů. Padala slova o diktátu i jaderných zbraních

Napětí mezi europoslancem Filipem Turkem (za Motoristé sobě) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (nestr.) vygradovalo v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.