Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průzkum: Češi patří mezi největší euroskeptiky, czexit si ale nepřejí

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Bratislava - U příležitosti mezinárodní konference Globsec, která se v Bratislava konala od pátku, byl zveřejněn průzkum ohledně vztahu obyvatel sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně Chorvatska k EU. Největšími euroskeptiky jsou tradičně Češi.

Podle sondáže považuje EU za dobrou věc 35 procent obyvatel České republiky, opačný názor zastává 26 procent respondentů. Více než dvě pětiny (41 procent) dotazovaných v ČR uvedlo, že země by měla zůstat v EU, pro vystoupení se vyslovilo 29 procent lidí.

Obyvatelé Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska a Chorvatska hodnotili EU pozitivněji než Češi. S výjimkou ČR se EU ve zbylých šesti zkoumaných státech těší podpoře většiny obyvatel. Naopak podíl zastánců odchodu z EU je v nich nižší než v Česku.

Kritický názor veřejnosti na Evropu je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky výsledkem neschopnosti rychlého vyřešení masivní migrační krize. "Evropa nebyla schopna ochránit své vnější hranice, přihlížela konfliktům, které následně generovaly obrovské migrační vlny. To všechno zhoršilo vnímání Evropy, pokud jde o bezpečnost, pokud jde o naší schopnost čelit teroristickým útokům," řekl novinářům Sobotka.

Dodal, že ČR na vstupu do EU vydělala. "Máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Dokázali jsme využít evropské fondy pro modernizaci naší infrastruktury. Přišly investice, které by jinak nepřišly, pokud bychom nebyly v Evropské unii," řekl Sobotka.

Témata:  EU průzkumy Češi czexit

Související

Aktuálně se děje

8:37

Monika Absolonová se přiznala. Jedna věc ji rozbrečela

Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.