Ankara - Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu tvrdí, že Ankara ještě nemůže povolit německým poslancům návštěvu německých vojáků rozmístěných na turecké letecké základně Inçirlik. Berlín zvažuje jejich přemístění do jiné země. V úvahu připadají Jordánsko, Kuvajt či Kypr.
Pokud Berlín podnikne „pozitivní kroky", Ankara si to může rozmyslet, tvrdí Çavuşoglu. Turci v polovině května zakázali skupině zhruba 250 německých poslanců vstup na Inçirlik po řadě roztržek, které vedly ke zhoršení vztahů mezi spojenci z NATO Německem a Tureckem.
„Vidíme, že Německo podporuje všechno, co je proti Turecku," řekl dnes Çavuşoglu na tiskové konferenci v Ankaře. „Za těchto okolností není možné, abychom teď otvírali Inçirlik německým zákonodárcům... Pokud v budoucnu podniknou pozitivní kroky, můžeme to přehodnotit," řekl šéf turecké diplomacie.
O problému návštěv poslanců na turecké základně minulý čtvrtek osobně jednala německá kancléřka Angela Merkelová s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle německých médií ale bezvýsledně.
Na tureckých základnách Inçirlik a Konya je v současnosti kromě vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance také zhruba 270 německých vojáků. Bundeswehr se účastní mezinárodní mise, jejímž úkolem je bojovat proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Do přímých bojových akcích se ale Německo nezapojuje, v Turecku má monitorovací a tankovací letouny.
Diplomatická roztržka vypukla poté, co německá města zakázala tureckým vládním politikům agitovat před dubnovým referendem o změnách ústavy na německém území. Už dříve však vztahy narušila například i satirická báseň německého komika Jana Böhmermanna, který si tropil posměch z tureckého prezidenta Erdogana. Spory vyvolal také případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, který je už přes 100 dní v turecké vazbě.
Témata: Turecko, Německo, Bundeswehr
Související
24. října 2024 15:12
23. října 2024 16:48
27. září 2024 12:03
19. září 2024 11:01
5. září 2024 14:30