Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indové úspěšně vypustili svou dosud nejtěžší raketu, na oběžnou dráhu dopravila satelit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA

Dillí – Ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu dnes Indové za pomoci své nejmohutnější, šestitunové nosné rakety vypustili na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit. Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí. 

V budoucnu by měla raketa snížit závislost Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) na evropských nosných raketách. Indie plánuje, že do vesmíru vynese i loď s lidskou posádku, informovala agentura AP.

Tamní média událost označila za „velký den pro Indii" a hmotnost rakety GSLV Mk 3 (LVM-3) přirovnávala k váze 200 dospělých slonů či pěti letadel Jumbo Jet.

Start rakety GSLV Mk 3 je posledním v řadě nedávných úspěchů indického kosmického programu. V únoru vynesla indická rakety na oběžnou dráhu naráz 104 satelitů. V listopadu 2013 vypustila Indie družici Mangalján, jež od září 2014 obíhá okolo Marsu.

Vedle plánu na misi s lidskou posádkou ISRO média připomněla, že by se tímto činem Indie postavila po bok Ruska, Spojených států a Číny. Podle agentury Reuters se zvyšují šance Indů podílet se větší měrou na globálním vesmírném průmyslu. V minulosti Indie využívala k vypouštění těžších satelitů francouzské rakety.

Témata:  Indie raketa

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy