Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indové úspěšně vypustili svou dosud nejtěžší raketu, na oběžnou dráhu dopravila satelit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Dillí – Ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu dnes Indové za pomoci své nejmohutnější, šestitunové nosné rakety vypustili na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit. Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí. 

V budoucnu by měla raketa snížit závislost Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) na evropských nosných raketách. Indie plánuje, že do vesmíru vynese i loď s lidskou posádku, informovala agentura AP.

Tamní média událost označila za „velký den pro Indii" a hmotnost rakety GSLV Mk 3 (LVM-3) přirovnávala k váze 200 dospělých slonů či pěti letadel Jumbo Jet.

Start rakety GSLV Mk 3 je posledním v řadě nedávných úspěchů indického kosmického programu. V únoru vynesla indická rakety na oběžnou dráhu naráz 104 satelitů. V listopadu 2013 vypustila Indie družici Mangalján, jež od září 2014 obíhá okolo Marsu.

Vedle plánu na misi s lidskou posádkou ISRO média připomněla, že by se tímto činem Indie postavila po bok Ruska, Spojených států a Číny. Podle agentury Reuters se zvyšují šance Indů podílet se větší měrou na globálním vesmírném průmyslu. V minulosti Indie využívala k vypouštění těžších satelitů francouzské rakety.

Témata:  Indie raketa

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.