Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský novinář Depardon zadržovaný v Turecku se vrací do Francie

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Paříž - Francouzský novinář Mathias Depardon, kterého měsíc zadržovala turecká policie, byl propuštěn. Zpráva přišla nedlouho poté, co novinářovi právníci vyzvali komisaře Rady Evropy pro lidská práva, aby se zasadil o ukončení "svévolného zadržování" Depardona.

Organizace Reportéři bez hranic (RSF) na twitteru sdělila, že Depardon odletěl do Istanbulu z Gaziantepu na jihovýchodě Turecka, kde byl doposud zadržován. Ještě dnes večer by měl odletět z Istanbulu do Paříže.

"Svévolný charakter zadržování, jemuž je vystaven náš klient... je naprosto nesporný," uvedli podle dnešní informace AFP advokáti v dopise, který ve čtvrtek odeslali komisaři Nilsi Muižnieksovi.

"Jsme přesvědčeni, že vaše důrazná intervence v součinnosti s francouzskými orgány umožní přimět turecké úřady, aby ukončily tuto svévolnou situaci, jež ilustruje negativní postoj této země k plnění svých mezinárodních závazků," uvedli obhájci zadrženého novináře.

Depardona, který v Turecku žije už pět let, zatkla místní policie 8. května ve městě Hasankeyf v jihovýchodní provincii Batman, kde pracoval na reportáži pro časopis National Geographic. Následně byl převezen do přijímacího střediska ve městě Gaziantep u syrských hranic, které spravuje ředitelství pro migraci. Tam byl od té doby zadržován navzdory rozhodnutí o vyhoštění, jež bylo vydáno 11. května. Údajně byl podezřelý z "teroristické propagandy".

Témata:  Turecko novináři Francie policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.