Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norský vrah Anders Breivik se přejmenovat na Fjotolfa Hansena

Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik
Foto: NTB SCANPIX

Oslo - Norský hromadný vrah Anders Behring Breivik, který dostal trest 21 let vězení za to, že v červenci 2011 zabil při atentátech v norské metropoli Oslo a v její blízkosti 77 lidí, si legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen.

Zprávu dnes s odvoláním na Breivikova advokáta Öysteina Storrvika přinesla agentura Reuters. "Nějaké důvody mi uvedl, ale nechci to, o čem jsme mluvili, rozebírat," řekl Storrvik.

Norští občané mohou svá jména v oficiálním rejstříku svobodně měnit, ale nemohou přitom volit slova, jež by mohla někoho urážet či poškodit. Podle Norského statistického úřadu má příjmení Hansen více než 52.000 osob z celkem pěti milionů obyvatel země, kdežto křestní jméno pouze Fjotolf méně než čtyři.

Agentura AFP napsala, že firma Breivik Geofarm, již Breivik založil a nakoupil přes ni hnojivo na výrobu bomby, je nyní v obchodním rejstříku registrována na jméno Fjotolf Hansen.

Norský nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že se nebude zabývat odvoláním odsouzeného, který si stěžuje na podmínky ve vězení - držení v izolaci, časté osobní prohlídky, používání pout a další opatření - a který tvrdí, že Norsko porušuje jeho práva. Breivikův obhájce Storrvik vzápětí oznámil, že jeho klient se odvolá k Evropskému soudu pro lidská práva.

Norský vězeňský systém je zaměřený více na nápravu zadržovaných než na trest a většina veřejnosti považuje podmínky Breivikova věznění za velmi humánní. Ve věznici v jihonorském městě Skien má Breivik k dispozici tři cely - obytnou, pracovní a tréninkovou o celkové ploše 30 metrů čtverečních. Po celý den se mezi nimi může volně pohybovat. Má také dostatečný přístup k dennímu světlu. V celách má mimo jiné psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj či běhací pás.

Témata:  Anders Breivik Norsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:56

Falešné bankovky zaplavují Česko. Policie prozradila, jak je poznáte

Na neplatné bankovky v oběhu upozornila policie ve čtvrtek na sociálních sítích. Na Vysočině totiž došlo k několika případům platby falešnými dvoutisícovkami. Lidé by podle strážců zákona měli zvýšit svou ostražitost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy