Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar bojuje s bojkotem: Lodě plují kvůli omezením přes Omán

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá – Katar se snaží vyhnout restrikcím ze strany Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců, kteří jej obviňují z podpory terorismu. Země proto začala přepravovat zboží přes Omán.

Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Katar současně zveřejnil video naložené lodě, jak přijíždí z ománského Suháru do katarského přístavu Dauhá.

Společnost Qatar Ports Management Company (Mwani) oznámila, že do ománských přístavů Suhár a Salálah budou její lodě plout třikrát týdně. Dříve se náklad pro Omán dopravoval do hlubokých vod přístavů Spojených arabských emirátů a tam překládal na menší lodě.

Minulý týden Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky i letecké a námořní spojení s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu, což Katar odmítá.

Katar se minulý týden ocitl v izolaci, která ohrožuje i jeho zásobování potravinami. Minulý týden lidé v obavách z jejich nedostatku vykoupili obchody. Během víkendu ale prázdné regály zaplnily mléčné výrobky z Turecka a Írán poslal do Kataru pět letadel s čerstvým ovocem a zeleninou a k odplutí připravuje tři lodě s potravinami o kapacitě 350 tun.

Úřady Saúdské Arábie, SAE a Bahrajnu 5. června uzavřely své přístavy lodím plujícím pod katarskou vlajkou. Přístavy Džabal Ali a Abú Zabí se přitom rozhodly nevpustit žádné lodě plující do Kataru ani opačným směrem.

„S ohledem na vývoj v regionu společnost Mwani a její partneři zajistili obchodní kontinuitu svých přístavů a přepravních aktivit do Kataru i zpět, aby zmírnili dopad na vývoz a dovoz," citovala představitele firmy televizní stanice Al-Džazíra. Omán, který v minulosti zprostředkoval utajené jednání mezi západními vládami a Íránem, styky s Katarem nepřerušil.

Témata:  Katar Omán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.