Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jihozápadě Německa se šíří hantavirus, nakaženy jsou stovky lidí

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Stuttgart - V Německu roste počet pacientů nakažených hantavirem. Podle expertů je příčinou loňská mimořádně velká úroda bukvic, které jsou hlavním zdrojem potravy pro norníka rudého. Tento hraboš je nejčastějším přenašečem hentavirů.

Různé typy virů ze skupiny hantavirů vyvolávají onemocnění různého stupně závažnosti. Obvykle postihují ledviny nebo dýchací systém. Nákaza se začíná projevovat jako běžná chřipka, kdy lidé trpí bolestmi hlavy, horečkou a kašlem. Zároveň se ale při nákaze objevují stále horší dýchací problémy, které mohou vést i ke smrti. Kromě vdechnutí je možný přenos viru také při manipulaci s infikovaným zvířetem.

Tyto viry se vyskytují na celém světě včetně Česka. Jejich přenašeči jsou drobní hlodavci - člověk se může nakazit nejčastěji vdechnutím jejich rozprášených výkalů.

Od začátku roku bylo úřadům spolkové země Bádensko-Württembersko nahlášeno 464 případů hantavirové nákazy, za stejné období loňského roku jich přitom bylo jen 22. Takový nárůst nasvědčuje tomu, že se rok 2017 stane "hantarokem", řekl zemský ministr zdravotnictví Manne Lucha.

Z celého Německa bylo do minulé středy nahlášeno 672 případů onemocnění hatavirovou nákazou, za stejné období loňska jich bylo 64.

Témata:  Německo nemoc zvířata

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 5:00

Víkendová předpověď počasí. Nejtepleji má být v jedné části Moravy

První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy