Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko chce lépe chránit hranice EU před uprchlíky, zapojit se má i Německo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Hungarian Government

Videň - Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil vyzval Německo k větší aktivitě v posilování ochrany vnějších hranic Evropské unie. Vídeň také navrhuje zřídit mimo Evropu střediska, která by vyřizovala žádosti migrantů o azyl.

V ochraně vnějších hranic nyní hrají prim středoevropské státy Rakousko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko.

"Přál bych si větší zapojení Německa do tohoto evropského řešení," uvedl  Doskozil v rozhovoru poskytnutém německému listu Münchner Merkur. Všeobecně by si ministr přál nový způsob ochrany vnějších hranic EU. Řešením by byla podle něj kombinovaná ostraha hranic, na které by se podíleli policisté i vojáci. "Frontex nemůže všechno převzít sám," míní Doskozil.

Návrh na zřízení registračních středisek mimo evropské území podobný tomu, které předestřel Doskozil, už v pondělí vyslovil také rakouský ministr zahraničí a prozatímní předseda vládních lidovců Sebastian Kurz. Vyzval rovněž k uzavření takzvané středomořské migrační trasy, po které do Evropy připlouvají tisíce migrantů ze severoafrických břehů.

Kritiku svého návrhu předem odmítl s tím, že i při loňské snaze Rakouska uzavřít takzvanou balkánskou migrační stezku "všichni říkali, že je to nelidské". Nakonec se to podle Kurze ale ukázalo jako správné řešení. Jeho návrh ještě v pondělí kritizoval německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Témata:  Rakousko EU Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 12:07

Počasí překonává obavy meteorologů. Čas na nápravu se krátí, letošní rok už je ale odepsaný

Rok 2025 se zatím zapisuje do historie jako nejteplejší vůbec, s teplotami o 1,7 °C vyššími než v předindustriální éře. Mnozí klimatologové očekávali, že přechod k přirozenému ochlazovacímu jevu La Niña přinese alespoň mírné zmírnění globálního oteplování. To se však nestalo a letošní počasí tak může být extrémní. Aktuální data naznačují, že lidská činnost a oteplování oceánů nyní převažují nad přirozenými klimatickými cykly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.