Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané nesouhlasí s Trumpem. S odstoupením od klimatické dohody souhlasí jen každý třetí

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

Washington - Americkou účast na pařížské klimatické dohodě, kterou podepsalo 195 zemí včetně Česka, vypověděl prezident Donald Trump na začátku tohoto měsíce. Jak ukázal průzkum veřejného mínění, s tímto rozhodnutím souhlasí jen necelá třetina občanů USA.

Podle průzkumu, o kterém informovala AP, jen 18 procent Američanů sdílí Trumpův názor, že odstoupení od dohody pomůže americké ekonomice.

Podnikatel Donald Nolan z New Jersey je podle AP přesvědčen, že Trump svým rozhodnutím poškozuje pověst USA ve světě. "Žiji v místě, které je 36 stop (deset metrů) nad úrovní moře. Jestliže se rozpustí ledovce, nebude zde suchá zem. Nejste vůdčí politik, jestliže odstupujete od něčeho, k čemu se hlásí tolik ostatních zemí. Když jsem žil v cizině, dívali se na Ameriku vždy jako na první zemi na světě. Teď je toto naše postavení poškozeno," řekl.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. USA patří spolu s Čínou k největším znečišťovatelům ovzduší na světě.

Dodržovat závazky dohody chtějí bez ohledu na Trumpa americké státy Kalifornie, New York a Washington. Tato trojice představující přes 20 procent americké populace založila v rámci USA klimatickou alianci, o členství prozatím uvažuje dalších sedm amerických států. K naplnění cílů pařížské dohody se zavázalo také více než 80 starostů velkých amerických měst, kteří se již před několika lety rozhodli společně snížit emise skleníkových plynů.

Témata:  Donald Trump průzkumy USA Klimatický summit v Paříži

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy