Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit EU rozhodl o posílení obrany i prodloužení protiruských sankcí

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie ve čtvrtek večer v Bruselu rozhodli posílit spolupráci EU v obranné oblasti, usnesli se na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku a potvrdili odhodlání prosadit globální klimatickou dohodu z Paříže. Diskuse prvního dne summitu se nakonec točila hlavně kolem nedávno započatých vyjednávání o odchodu Velké Británie z bloku.

Summit, který se podle šéfa těchto schůzek Donalda Tuska konal v optimističtější atmosféře než podobné schůzky z předchozích měsíců, odstartoval diskusí o prohlubování spolupráce v obraně a bezpečnosti.

Prezidenti a premiéři potvrdili start hlubší obranné spolupráce těch zemí, které mají o věc zájem. Do tří měsíců by mělo být jasněji, co se přesně bude organizovat. Novým způsobem má být financováno případné nasazení unijních bojových skupin.

Potvrzena byla ve čtvrtek snaha o rychlé dokončení několika databází a systémů, které mají zlepšit schopnost EU kontrolovat, kdo přijíždí a odjíždí z unie, či kdo má o cestu do unie zájem.

Na pracovní večeři se lídři zabývali vztahy s USA či Čínou. Následně opět zdůraznili odhodlání unie plně, rychle a s partnery prosadit pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015. Do Washingtonu přes odmítnutí dohody prezidentem USA Donaldem Trumpem vzkázaly, že tento dokument se znovu vyjednávat nebude.

Poté, co německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali o situaci na východě Ukrajiny, rozhodl summit o prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku o dalšího půl roku. Sankce, které unie svázala s prosazením mírových dohod z Minsku, tak budou platit nejméně do konce ledna 2018.

Britská premiérka Theresa Mayová pak své kolegy seznámila s rámcovou podobou britského návrhu, jak po brexitu uchovat práva unijních občanů v zemi a Britů v EU. Podle diplomatů se o věci, kterou německá kancléřka Angela Merkelová před novináři označila za dobrý start, následně vůbec nejednalo. Sedmadvacet zemí čeká, až Londýn věc jako takovou v pondělí skutečně předloží unijnímu vyjednávacímu týmu.

Už bez Mayové pak premiéři a prezidenti diskutovali o započatých jednáních s vyjednavačem EU Michelem Barnierem. O měsíc odsunuli termín rozhodnutí o tom, kam se z Londýna po brexitu přemístí dvě unijní agentury.

Dnes čeká summit diskuse o migraci a vlekoucí se snaze o reformu evropského azylového systému a také debata o hospodářské problematice a mezinárodním obchodu.

Témata:  Summit EU EU Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 18:40

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy