Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč chtějí Britové brexit? Nová studie prozradila detaily

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn – Rozhodujícím faktorem pro referendum o brexitu byly předsudky vůči přistěhovalcům z Evropské unie. Ukazuje to nově zveřejněná studie, o které informuje server The Independent. Lidé, kteří se setkali s občany EU žijícími v Británii mají převážně dobré zkušenosti, a proto s větší pravděpodobností volili pro setrvání v EU, říkají výzkumníci.

Výsledky naznačují, že důraz na téma imigrace v kampani před referendem - přezdívané „Hate Project“, tedy projekt nenávisti, byl politicky mazaný krok. Jeden z plakátů před referendem například ukazoval řadu uprchlíků s nápisem „bod zlomu, EU selhala“, který tvrdil, že unie přinutila „lidi převzít kontrolu nad našimi hranicemi“. Právě tento plakát byl srovnáván s nacistickou propagandou, což Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) bojující za brexit odmítla.

Policie po referendu informovala, že v některých silně euroskeptických oblastech po referendu došlo až k ztrojnásobení počtu trestných činů z nenávisti.

Na studii se podílela také doktorka Rose Meleadyová, která vysvětluje, že nové zjištění pomohlo vysvětlit zdánlivě neintuitivní hlasovací vzor, kdy oblasti s nízkým počtem přistěhovalců hlasovaly spíše pro brexit. Podle ní jde o to, že v těchto oblastech panují kvůli nedostatku zkušeností větší předsudky o přistěhovalcích, takže lidé z nich spíše volili odchod z EU.

„Každodenní interakce s přistěhovalci jsou velmi důležité. Máte-li více příležitostí pro kontakt, například ve veřejné dopravě, v obchodech, nebo se sousedy a kolegy, váš postoj bude pravděpodobně více pozitivní,“ vysvětluje. „Strach z imigrace může někdy řídit předsudky.“

Meleadyová říká, že údaje ukázaly, že předsudky vůči přistěhovalcům EU byly „největším“ rozhodujícím faktorem v referendu, ale zároveň podle ní není jasné, zda to ovlivnilo výsledek. Řekla také, že jejich zjištění ukázala, že je důležité povzbuzovat různé skupiny k se setkávání navzájem.

„Samozřejmě, že interakce může být někdy nepříjemná nebo nepřátelská, a to může zvýšit negativní pocity, ale zjistili jsme, že lidé na setkání s imigranty reagují spíše pozitivně,“ dodala.

Témata:  Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 10:28

V noci Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy