Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání podpořil Katar v jeho diplomatickém střetu se Saúdskou Arábií a jejími spojenci. Vztahy arabských zemí Perského zálivu s Teheránem jsou napjaté desítky roků. V posledních letech se ale vyhrotily, když Teherán začal intenzivněji zasahovat na Arabském poloostrově.
Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn přerušily vztahy s Katarem začátkem června a obvinily jej z podpory islámského terorismu, což Katar odmítá. Katar také dostal minulý týden od čtveřice arabských států desetidenní ultimátum pro přijetí 13 požadavků.
"Teherán stojí za katarským státem a vládou. Jsme přesvědčeni, že pokud existuje konflikt mezi regionálními zeměmi, pak nátlak, hrozby ani sankce nejsou tou správnou cestou k vyřešení rozporů," citovala íránská státní tisková agentura IRNA vzkaz, který Rúhání tlumočil v telefonním rozhovoru katarskému emírovi Hamadu bin Chalífovi Sánímu.
"Obléhání Kataru je pro nás nepřijatelné. Náš vzdušný prostor, půda i naše moře budou Kataru vždy otevřeny jako bratrské a sousední zemi," řekl také Rúhání.
Írán podporuje šíitské povstalce v Jemenu, kde se na stranu tamní vlády postavil Rijád. Znepokojení vzbudily před lety v arabských zemích také šíitské demonstrace v Bahrajnu, z jejichž podněcování byl také viněn Írán.
Televizi Al-Džazíra založil emír Sání již v roce 1996 jako arabskojazyčný zpravodajský kanál, který se měl stát protiváhou americké CNN. Nyní má televize na 80 poboček po celém světě a vysílá v řadě jazyků, včetně angličtiny, turečtiny či chorvatštiny. Al-Džazíra v minulosti čelila kritice například kvůli tomu, že vysílala proslovy někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.
Témata: Hasan Rúhání, Írán, Katar
Související
16. ledna 2020 12:05
12. ledna 2020 20:55
11. ledna 2020 16:28
11. ledna 2020 9:40
8. ledna 2020 10:34
3. ledna 2020 9:33