Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Původ nového viru není znám, má za cíl šířit chaos, varují experti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Berlín - Kybernetičtí experti spekulují o původu nového škodlivého softwaru. Vzhledem k nestandardní komunikaci mezi postiženými a hackery, která byla vedena výhradně přes jedinou a nyní již zablokovanou e-mailovou adresu, se mnozí analytici kloní k tomu, že cílem útoku bylo spíše rozsévat chaos než získat peníze.

Ransomware dostal prozatím název NotPetya. "Podobnost s virem Petya je pouze povrchní," uvedl bezpečnostní analytik vystupující pod přezdívkou The Grugq. "Ačkoli je zde významná část převzatého kódu, skutečný vir Petya byl zločineckým produktem s cílem získat peníze. Úkolem toho nového rozhodně není vydělat peníze. Byl navržen tak, aby se rychle šířil a škodil," dodal.

O tom, že vir, který od úterý napadl tisíce počítačů po celém světě, není Petya či jeho modifikace, ale úplně nový program, který se jako Petya tváří, nepochybuje ani ruská antivirová společnost Kaspersky Lab.

Podle firmy Symantec, která se rovněž věnuje antivirové ochraně, vir zčásti využívá již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows, podobně se choval v květnu ransomware WannaCry.

Novinka také oproti jiným typům ransomwaru nešifruje postupně celý disk, což mnohdy trvá i několik hodin, ale při restartu počítače přepíše hlavní spouštěcí záznam na pevném disku, poté pak uživatelská data zahesluje.

Právě moment, kdy se při restartu na obrazovce počítače objeví informace o opravě souborového systému, je podle kybernetického odborníka Hacker Fantastic proces šifrování disku. V takovém případě radí počítač okamžitě vypnout, a data tak díky tomu zachránit.

Témata:  počítačové viry PC internet

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.