Brusel - Evropská unie bude muset v začínající debatě o podobě svého rozpočtu po roce 2020 vyřešit výpadek možná až 20 miliard eur. Důvodem je blížící se odchod Británie, která do rozpočtu přispívá, a také vyšší požadavky na unii při zajišťování bezpečnosti či ochraně hranic.
Evropská komise dnes nabídla členským zemím a europarlamentu k diskusi dokument o budoucnosti unijních financí. Diskuse o pěti scénářích, které jsou v něm navrženy, bude základem pro přípravu příštího víceletého finančního rámce pro EU a jejích už jen 27 členských zemí. Ten hodlá Evropská komise předložit v polovině příštího roku.
"V současném finančním rámci není žádná spojitost mezi migrační krizí a fondy. Vedeme dlouhé debaty o tom, jak ji vytvořit, protože zcela souhlasím s tím, že solidarita není jednosměrka," řekla dnes novinářům komisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová. Zmíněna před novináři byla i možnost propojení peněz z fondů se stavem právního státu v čerpající zemi.
Pět scénářů obsahuje situace, kdy by se unie snažila rozpočet řešit v zásadě stejně jako dosud, dělala by dohromady méně, umožnila by státům ve větší míře spojovat své finanční síly ke konkrétním věcem mimo rozpočet jako takový, soustředila se na efektivní řešení jen několika základních věcí, či se naopak rozhodla k daleko větší integraci. Diskutovat bude možné také o tom, zda například stávající víceletý rámec nezkrátit ze sedmi let na pětileté období.
Související otázkou je, kde by měla EU najít dodatečné finance, například prostřednictvím nových "vlastních zdrojů". Ty dosud představují jen výrazně menší část rozpočtových příjmů ve srovnání s příspěvky členských zemí, které plní okolo 80 procent rozpočtu.
Už v lednu došel odborný tým vedený někdejším italským premiérem a eurokomisařem Mariem Montim k závěru, že reforma rozpočtových příjmů je nezbytná. Mezi možnostmi Montiho tým zmínil například zdanění uhlíku v souvislosti se systémem obchodování s povolenkami, společnou daň z paliv a energií, společnou korporátní daň z příjmů, reformu DPH a podobně.
Evropská komise navrhla pro příští rok rozpočet předpokládající platby ve výši 145,4 miliard eur (asi 3,92 bilionu Kč). "Můžeme buď méně utrácet, nebo najít nové zdroje příjmů. Ale ať už podnikneme cokoli, každé euro investované z rozpočtu EU musí přinést přidanou hodnotu a pozitivně se projevit v běžném životě," míní eurokomisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger.
Témata: EU, Evropská komise (EK), Brexit
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40