Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie už toho má dost. Uzavřeme přístavy pro cizí lodě s migranty, vyhrožuje Řím

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řím – Itálii dochází trpělivost se státy Evropské unie, které nechtějí pomáhat a přebrat část žadatelů o azyl. Vláda proto zvažuje, že zabrání cizím lodím s migranty na palubě vplouvat do svých přístavů. Od počátku roku do Itálie tímto způsobem dorazilo více než 73.000 migrantů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to asi o 14 procent více. Jen za poslední dva dny připlulo do Itálie kolem 12.000 migrantů.

S odvoláním na italské diplomatické kruhy o tom dnes informovala agentura ANSA. Itálie podle diplomatů uvažuje o tom, že by napříště do svých přístavů vpouštěla už jen vlastní lodě, jež u severoafrických břehů zachraňují migranty, kteří se snaží dostat do Evropy. Lodím dalších zemí a nevládních organizací by zakotvit u svých břehů zabránila.

Původně zdroj agentury ANSA tvrdil, že uvažované opatření by se dotklo i lodí námořní mise Evropské unie Sophia, později však uvedl, že by lodě EU mohly v italských přístavech kotvit i nadále.

Italský velvyslanec při EU Maurizio Massari dnes tíživou situaci ve své zemi nastínil evropskému komisaři pro vnitro Dimitrisovi Avramopulosovi. Řím podle něj považuje za nepřijatelné, aby všichni migranti zachránění na Středozemním moři končili pouze v Itálii.

Řím dlouhodobě usiluje o přerozdělení části migrantů ze svého území do dalších členských zemí EU. Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvůli neochotě naplňovat kvóty zahájila Evropská komise s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy.

Tato jihoevropská země je hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent opět dostat ze břehů severní Afriky přes Středozemní moře. Migranti se na nebezpečnou cestu vydávají často na nafukovacích člunech nebo vratkých loďkách. Před utonutím je zachraňují lodě italské i libyjské pobřežní stráže, mise EU, ale i řady nevládních organizací.

Témata:  uprchlíci Itálie EU

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 20:05

Češi si od ledna připlatí za plyn i 2000 korun. Mohou za to poloprázdné plynovody

Čechům od příštího roku vzrostou regulované platby za distribuci zemního plynu. V případě domácností to bude až o patnáct procent, vyplývá z příslušného cenového návrhu Energetického regulačního úřadu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy