Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazílie je v krizi: Úřady přestaly vydávat pasy, nemají peníze

Brazilská vlajka
Brazilská vlajka
Foto: Pixabay

Brasília - Brazílie se v posledních letech potýká s hlubokou ekonomickou krizí. Situace je už tak vážná, že úřady kvůli nedostatku peněz dočasně pozastavily vydávání pasů. Země se navíc potýká s politickým skandálem kolem prezidenta Michela Temera.

"Toto opatření jsme přijali kvůli nedostatku financí v rozpočtu na migrační kontrolu a vydávání cestovních dokladů," uvedla tento týden v prohlášení brazilská federální policie. Vydávání pasů pozastavila v úterý až do odvolání, "dokud se nevyřeší finanční situace".

Na začátku tohoto roku zaznamenala ekonomika jisté oživení, které je ale opět v ohrožení kvůli krizi politické. Kvůli ní minulý měsíc mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila rating Brazílie na negativní.

Uvedla, že krize ohrožuje příjímání reforem, které Temerova vláda naplánovala k oživení skomírající ekonomiky po loňském nástupu do úřadu. Od loňska ale popularita Temera i jeho vlády klesala kvůli korupčním kauzám, v nichž jsou zapleteni i někteří ministři.

Korupce v zemi je všudypřítomná. Více než stovka policistů v Riu de Janeiro byla včera zadržena v rámci historicky největšího zátahu proti korupci v místním policejním sboru. Řadoví strážci zákona čelí obvinění, že přijímali od místních zločineckých band úplatky v celkové měsíční výši okolo milionu realů (téměř sedm milionů korun). Na úplatkářský systém přišlo místní oddělení vražd po zadržení jednoho ze zločinců, který začal ve vazbě spolupracovat s vyšetřovateli. Kromě policistů byly zadrženy i desítky členů gangů.

Témata:  Brazílie pasy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.