Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Frankfurtu jsou Němci menšinou, více než polovinu obyvatel tvoří migranti

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Frankfurt – Oficiální údaje statistického úřadu ukazují, že německý Frankfurt je městem, ve kterém žije více než polovina lidí s takzvaným „migračním pozadím“. Pro deník Frankfurter Rundschau tamní místostarostka pro integraci Sylvie Weberová uvádí, že se město může pochlubit dlouho historií rozmanitosti.

Nové údaje ukazují, že 51,2 procent obyvatel Frankfurtu má přistěhovalecký původ. Do této kategorie jsou zahrnuty osoby s neněmeckou národností, Němci, kteří se narodili v cizině, a nezletilé osoby, jejichž rodiče se do Německa přistěhovali.

„Trend je jasný, jsme městem bez většiny,“ uvedla Weberová, podle které ve Frankfurtu žijí „větší a menší menšiny“, díky čemuž je město stále rozmanitější. Podle monitoringu z roku 2015 je ve městě zastoupeno celkem 195 národností, což představuje asi 90 procent všech národností na světě.

Největší neněmeckou skupinu tvoří Turci (13 procent), 61 procent obyvatel, kteří se narodili v zahraničí, pak pochází z některé ze zemí Evropské unie. Jak poukazuje místostarostka, drtivá většina z těchto lidí žije v zemi legálně, pouze 0,7 procent čeká na deportaci. Další 2,8 procenta pak nemá právo na pobyt nebo čeká na rozhodnutí úřadů.

Tyto údaje pochází z asi dvousetstránkové zprávy s názvem Frankfurt: Integrace a sledování rozmanitosti, která poskytuje informace o tom, jak by město mělo reagovat na nerovnost, například v oblasti nezaměstnanosti, vzdělávání nebo bydlení. Z ekonomického hlediska totiž existují mezi Němci a cizinci velké rozdíly v příjmech. Asi 49 procent lidí s migračním pozadím žijí pod hranicí chudoby, zatímco u Němců je to jen 23 procent.

Pokud jde o zaměstnanost, práci má 83 procent německých mužů a 78 procent žen, u obyvatel s migračním pozadím je to 73 procent mužů a 59 procent žen. Ženy pocházející ze zahraničí jsou v porovnání s Němkami také mnohem častěji matky samoživitelky.

Podle údajů zveřejněných v loňském roce, by Němci brzy mohli tvořit menšinu také v dalších velkých městech jako je Augsburg nebo Stuttgart. Připojily by se tak k dalším evropským městům jako Amsterodam, Londýn nebo Ženeva.

Témata:  Německo cizinci migrace

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

23. května 2025 21:54

StarDance to neskončilo. Dancingerová a Prágr si vyzkoušeli další projekt

Herečka Marta Dancingerová a profesionální tanečník Martin Prágr, kteří společně zazářili ve 13. řadě oblíbené televizní soutěže StarDance, představují svůj nový projekt – emotivní taneční videoklip s názvem The Game. Videoklip vznikl jako vzpomínka na jejich společné působení v soutěži a zejména na tanec, který jim oběma nejvíce přirostl k srdci – energické a temperamentní paso doble.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy