Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cholera si v Somálsku a Jižním Súdánu vyžádala stovky mrtvých

Somálsko
Somálsko
Foto: Getty Images reprofoto

Mogadišo - Cholera nesužuje pouze Jemen. Nemoc si v Somálsku od začátku letošního roku vyžádala více než 700 obětí, což je nejvíc za posledních pět let. Velmi špatná je situace i v Jižním Súdánu.

Od ledna se v Somálsku nákaza cholerou potvrdila u 48.607 osob, 763 lidí nemoci podlehlo. Značnou část obětí přitom tvoří děti. V Jižním Súdánu bylo letos zaznamenáno 4930 případů nákazy, 163 z těchto lidí zemřelo. Loni přitom cholera v Jižním Súdánu hlášena nebyla. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě Norská rada pro uprchlíky (NRC). 

Podle NRC je situace bezprecedentní, jelikož cholera se v zemi vyskytuje navzdory suchům. "Cholera je nemoc, které se dá v roce 2017 snadno předejít. Měla by proto patřit jen do učebnic dějepisu. Fakt, že cholera opět zabíjí, je pobuřující," řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.

Zdravotnictví a vodovodní systémy jsou v Somálsku a Jižním Súdánu jsou podle NRC v důsledku nepokojů ve velmi špatném stavu, což šíření cholery pomáhá. Dodržování správné hygieny je totiž klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti.

"Civilisté, často děti, neumírají na zranění z bojů, nýbrž na nemoc, které se dá snadno předejít. Přístup k čisté vodě a správné metody likvidace odpadní vody musí být zajištěn u nejvíce postižených komunit," dodal Egeland s tím, že jsou zároveň zapotřebí investice do zdravotního sektoru.

Témata:  cholera Somálsko Jižní Súdán

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.