Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Sýrii od srpna zemřelo na choleru 39 lidí, nákaza je v 11 ze 14 provincií

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Sýrii zemřelo na choleru 39 lidí a v 11 z jejích 14 provincií se nakazilo od srpna skoro 600 lidí. Oznámilo to dnes syrské ministerstvo zdravotnictví. Podle OSN se cholera v Sýrii šíří znepokojivým tempem.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že zaregistrovalo 594 nakažených. Nejvíce úmrtí je v severní provincii Halab (Aleppo). "V zasažených provinciích se situace vyvíjí znepokojivým způsobem a nemoc se šíří do dalších oblastí," uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Server Arab News uvádí, že jde o největší epidemii cholery v Sýrii za minulé desetiletí. Toto mimořádně nakažlivé onemocnění se šíří z kontaminované vody a potravin. Projevuje se průjmem a zvracením. Může rychle zasáhnout hustě obydlené oblasti, v nichž není funkční kanalizace a kvalitní voda.

V Sýrii jde o první větší výskyt cholery do roku 2009. V zemi byly ve válce trvající od roku 2011 zničeny téměř dvě třetiny úpraven vod, polovina čerpacích stanic a třetina zásobáren vody.

Za zdroj současné vlny nákazy se označuje voda z Eufratu, která je znečištěná splašky. Řekou protéká vlivem sucha a přehrad postavených v Turecku méně vody. Jako pitnou ji používá podle OSN až pět milionů Syřanů.

WHO varuje, že pokud není léčena, může cholera zabít do několika hodin. Mnoho nakažených ale nemusí symptomy pocítit nebo se u nich vyskytnou jenom v mírné podobě. Tekutiny se mohou do těla doplnit při léčbě ústy, v těžších případech nitrožilně, uvádí WHO. Ve světě se cholerou ročně nakazí 1,3 až čtyři miliony lidí, umírá až 143.000 lidí.

Témata:  Sýrie cholera

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.