Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká policie zasáhla proti ochráncům lidských práv, zadržela šéfku tamní pobočky AI

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Istanbul - Policie v Turecku zasáhla v hotelu na ostrově Büyükada v Marmarském moři u Istanbulu, kde se konala schůzka ochránců lidských práv. Mezi 12 zadrženými je i ředitelka turecké pobočky Amnesty International (AI) İdil Eserová.

Turecký deník Hürriyet napsal, že byli zadržení ze zatím neznámého důvodu odvedeni k výslechu na místní policejní stanici.

Na začátku června v Turecku zatkli předchozího šéfa místní pobočky AI Tanera Kiliçe. Toho Ankara podezírá z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecké vedení považuje za inspirátora loňského nezdařeného pokusu o puč.

Po něm přistoupil režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k rozsáhlým represím. Uvězněno bylo kolem 50.000 lidí a dalších více než 100.000 Turků přišlo o práci ve státní sféře. Postihy se později rozšířily i na jiné vládní kritiky.

AI na konci května znovu zpochybnila reakci Ankary na červencový převrat. Organizace kritizovala turecké vedení za propouštění desetitisíců Turků za údajnou podporu puče. Podle AI jde o porušení práva na svobodu slova a sdružování.

Témata:  Turecko AI (Amnesty International) policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.