Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína postaví zelené lesní město, pohltí ročně 10.000 tun CO2

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Peking - Poblíž jihočínského města Liou-čou vyroste do tří let podle návrhu italského architekta Stefana Boeriho "lesní město", které pohltí ročně 10 tisíc tun oxidu uhličitého, 57 tun znečišťujících látek a vyprodukuje 900 tun kyslíku.

Mezi 40.000 stromy a takřka milionem rostlin bude žít 30.000 lidí. Město chce vybudovat Italský architekt a urbanista Stefano Boeri, který se proslavil mimo jiné konceptem "vertikálního lesa", modelem obytné budovy osázené rostlinami, anebo stavbou multifunkčního kongresového centra Villa Mediterranée v jihofrancouzské Marseilli.

"Lesní město" bude postaveno na sever od města Liou-Čou v hornaté čínské autonomní oblasti Kuang-si a bude se rozprostírat na 175 hektarech podél řeky Liou-ťian. Spojení mezi Liou-čou a novým zeleným městem budou obstarávat rychlovlaky a elektromobily. Vedle rezidenčních částí města budou vybudovány i dvě školy a nemocnice, počítá se s prostorem věnovaným obchodu i odpočinku.

"Díky rostlinám v parcích a zahradách, ale též v ulicích a na fasádách domů přispěje toto energeticky nezávislé město ke zlepšení kvality ovzduší, snížení průměrné teploty, vytvoří se hlukové bariéry a zlepší se biodiverzita," vyjmenovává pozitivní dopad projektu web studia architektů.

Témata:  Čína města ekologie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.