Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turbíny německé společnosti Siemensu se dostaly na Krym, firma se chce bránit

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Mnichov - Nejméně dvě ze čtyř turbín, které německý koncern Siemens vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli firmy ocitly na Krymu. Kvůli sankcím EU nelze na Krym dodávat technologie pro energetický sektor.

Siemens zahájil vyšetřování po zveřejnění informací zdrojů agentury Reuters z minulého týdne. Siemens dnes uvedl, že podnikne právní kroky proti zodpovědným lidem a pokusí se obchod anulovat. Prošetří také veškeré své aktivity a partnery v Rusku.

"Během posledních měsíců nás náš zákazník několikrát písemně ujistil, že na Krym nebudou podniknuty žádné dodávky," uvedl dnes Siemens.

Rusko tvrdí, že turbíny dodané na Krym byly vyrobeny v Rusku a z ruských komponentů. Zdroje Reuters ale uvedly, že turbíny pocházejí ze Siemensu a byly původně určeny pro ruský Tamanský poloostrov.

Podle tří zdrojů agentury Reuters byla k instalaci turbín na Krymu najata ruská společnost Interautomatika. Siemens, který v této firmě vlastní menšinový podíl, se jí podle svého vyjádření v této věci snažil aktivně bránit.

Ruský prezident Vladimír Putin plánuje výstavbu elektráren, aby byl Krym po ruské anexi z roku 2014 energeticky soběstačný. 

Německé ministerstvo hospodářství k záležitosti uvedlo, že je na každé firmě, a tedy i na Siemensu, aby si zajistila, že její podnikání není v rozporu se sankcemi. 

Témata:  Siemens Krym Německo

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy