Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turbíny Siemensu na Krymu prý testují limity sankcí

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská unie nemá prostředky a instituce na vymáhání svých sankcí, jejich porušování se těžce prokazuje. Ukázal to případ objevení turbín německé firmy Siemens na poloostrově Krym.

Agentuře Reuters to potvrdili oslovení evropští úředníci a odborníci. K dispozici není ani veřejná evropská databáze případů, která by záznamy o takových proviněních shromažďovala.

Nejméně dvě ze čtyř turbín, které Siemens vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli společnosti ocitly na Krymu, kam se kvůli sankcím nesmějí vyvážet. Německá firma proto v úterý zažalovala svého ruského obchodního partnera, který od ní zařízení koupil.

Na sankcích se složitě dohodlo 28 členů EU v roce 2014. Šlo o odpověď na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a podporu Ruska separatistům na východě Ukrajiny. Vymáhání sankcí je na každé jednotlivé členské zemi unie a sankce se netýkají ruských subdodavatelů jednotlivých firem. Jakákoli možná provinění se nicméně těžce prokazují.

"Zavádění a vymáhání restriktivních opatření zůstává záležitostí členských států," řekl agentuře Reuters mluvčí Evropské komise v reakci na případ Siemens. "Komise je v této konkrétní věci v kontaktu s příslušnými německými úřady," dodal.

Témata:  Siemens Ukrajina Krym

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy