Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spiknutí sionistů? Muslimský aktivista tvrdí, že lidé z Grenfell Tower byli zavražděni

požár
požár
Foto: Pixabay

Londýn – Od tragického požáru londýnské výškové budovy Grenfell Tower, při kterém zemřelo nejméně 79 osob, uplynul téměř měsíc. Londýnská policie oznámila, že příčinou požáru byla pravděpodobně závadná lednička, která vzplála v kuchyni jednoho z nájemníků. Někteří ale mají vlastní teorii o tom, co se vlastně stalo.

Islámský aktivista a ředitel Islámského komise pro lidská práva (IHRC) Nazim Ali tvrdí, že oběti požáru domu, ve kterém žili převážně sociálně slabší občané, byli zavražděni „sionisty, kteří financují Konzervativní stranu“.

Jeho výroky už se zabývá policie. Aktivista je obviněn z toho, že zneužil tragédii při protiizraelské demonstraci, ke které došlo několik dní po požáru. Metropolitní policie uvedla, že nyní vyšetřuje obvinění z antisemitských poznámek během protestu.

Ali, který působí ve vedení soukromé zdravotní kliniky v západním Londýně, řekl na shromáždění 18. června: „Jak víme, v Grenfellu bylo mnoho nevinných zavražděno kumpány Theresy Mayové, z nichž mnozí jsou stoupenci sionistické ideologie.“

Tím ale neskončil. „Nesmíme zapomínat, že některé z největších korporací, které podporují konzervativní stranu, jsou sionistické. Oni, sionističtí příznivci konzervativní strany, jsou zodpovědní za vraždu lidí v Grenfellu,“ uvedl v projevu, jehož záznam se objevil na internetu. Cituje z něj deník The Telegraph.

Právě tito sionisté podle muslimského aktivity financují konzervativní stranu a mají na svých rukou krev. Svá slova pronesl v rámci pochodu Quds Day - Dny Jeruzaléma - který se každoročně koná poslední pátek v ramadánu a který je iniciován Íránskou islámskou republikou na podporu Palestiny vůči Izraeli. Pochod podporuje také politické křídlo Hizballáhu, jehož vojenská část je v Británii považována za teroristickou organizaci.

Organizace Community Security Trust, která monitoruje antisemitismus ve Velké Británii, uvedla, že byla šokována Aliho komentáři a že ho nahlásila na policii. Je prý „groteskní“, že Ali spojil neštěstí v Grenfell Tower s jeho opozicí vůči sionismu.

„Tyto komentáře by byly naprosto odporné za všech okolností, ale spojit to s tím, co se stalo v Grenfell Tower, zní neuvěřitelně. Samozřejmě to byla demonstrace podporující Hizballáh, ale taková nenávist by ohromila i Bejrútu a Teheránu, natož v Londýně,“ uvedl mluvčí organizace.

Scotland Yard potvrdil, že dostal upozornění na antisemitské výroky a že probíhá jejich vyšetřování. Sám Ali pro The Sunday Telegraph dodal: „Neprezentovali jste to, co jsem řekl, přesně a v širším kontextu toho, co bylo řečeno v předehře k minutě ticha za Grenfell. Tak, jak bylo uvedeno, to zní poněkud nevkusně... Ale říct, že někteří z příznivců Theresy Mayové či Konzervativní strany jsou sionisté, je jen těžko sporné.“

Témata:  muslimové židé Velká Británie požár výškové budovy v Londýně požáry

Související

Aktuálně se děje

7. června 2026 16:43

Miminko ani tři dny po porodu nechtělo otevřít oči. Lékaři odhalili děsivý důvod

Jednatřicetiletá Beth Fair-Lawton musela po porodu svého druhého syna Rudyho svést třídenní boj s personálem porodnice, než zdravotníci brali vážně její obavy, že novorozeneček vůbec neotvírá oči. Porodní asistentky matku opakovaně ujišťovaly, že po císařském řezu jde o zcela normální jev. Beth však měla touto metodou na svět přivedeného již staršího syna Jaxe a nenechala se odbýt. Když nakonec třetí den přivolaný lékařský tým chlapce vyšetřil, potvrdil zdrcující diagnózu. Rudy se narodil s oboustrannou anoftalmií, což je extrémně vzácná vrozená vada, při níž dítěti zcela chybí oči i oční nervy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.