Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři roky od tragédie letu MH17: Co doposud víme?

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Foto: Dutch Safety Board

Už jsou to tři roky od tragického sestřelení malajsijského letounu MH17 nad východoukrajinským územím. Britský investigativní server Bellingcat v této souvislosti vydal přehlednou zprávu, která shrnuje všechna důležitá fakta incidentu, za kterým mají stát Rusové. Ti vinu stále popírají.

Britský nezávislý server Bellingcat, zaměřující se na investigativní žurnalistiku, zveřejnil závěry zprávy, která přináší přehled hlavních veřejně dostupných důkazů ve věci sestřelení malajsijského letounu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014. Server dlouhodobě analyzuje komerční satelitní snímky z ukrajinské oblasti. 

Loni mezinárodní vyšetřovací komise uzavřela vyšetřování s tím, že za pád letounu může být zásah střelou Buk, kterou odpálili ruští separatisté. Aktuální zpráva se zabývá také alternativními scénáři zkázy letounu. Originál zprávy v angličtině naleznete na tomto odkaze: Zprávu čtěte zde.

Zpráva má za cíl zjednodušit a zpřístupnit informace a důkazy o incidentu širší veřejnosti. Server zároveň zdůrazňuje, že kolem sestřelení letounu se objevuje mnoho dezinformací. Vyšetřování nizozemských kriminalistů navíc nadále probíhá. Jaké jsou tedy klíčové informace, které se podařilo do dnešního dne zjistit a jaký je je pravděpodobný scénář celého incidentu?

23.-25. červen 2014 - ruská 53. protivzdušná brigáda přepravila dopravní prostředky poblíž ruských hranic s Ukrajinou, ty měly obsahovat i raketový systém Buk 332, který byl později (17. a 18. července 2014) vyfocen a natočen na Ukrajině. 

17. červenec 2014 - Rakety se nachází na území Ukrajiny, konkrétně ve východoukrajinském Doněcku. Odtud měly putovat východním směrem na území zcela ovládaná separatisty, nejprve do města Snizhne, následně na jih od města na pole. Stejný den došlo k odpálení jedné střely a zásahu letounu MH17.

18. červenec 2014 - Raketový systém byl přemístěn do oblasti Luhansku, už v něm však chyběla jedna ze střel. Z komunikace mezi separatisty bylo zjištěno, že systém byl následně stažen zpět na ruské území. 

21. červenec 2014 - Ruské ministerstvo obrany přišlo se sérií zavádějících informací o letecké dráze MH17 a se sérií zmanipulovaných satelitních snímků. Ruská strana nepřišla s žádným důvěryhodným důkazem, který by potvrzoval, že šlo o ukrajinský Buk. 

Server se také odvolává na komunikaci mezi ruskými separatisty "Orion" a "Delfin". Jde o Andreje Ivanoviče a Nikolaje Fjodoroviče, kteří se baví o přemisťování konvoje s ruskými raketami. Anglický přepis hovorů je dostupný: Zde.

Letoun malajsijských aerolinií mířil přesně před třemi lety z Amsterodamu do Kuala Lumpur. Vinou sestřelení zahynulo všech 298 lidí na palubě, nejvíce obětí pocházelo z Nizozemska, Malajsie a Austrálie. 

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou tajemství záhady Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.