Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská cenzura je podobná té za SSSR, míní aktivisté

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Moskva - Míra cenzury v Rusku je podle organizace Human Rights Watch (HRW) nejpřísnější od rozpadu Sovětského svazu. Moskva od protivládních protestů mezi lety 2011 a 2012 novými zákony postupně omezuje svobodu slova.

HRW se ve zprávě zabývala současnou ruskou legislativou, konkrétními žalobami a soudními procesy, napsal ruský zpravodajský server Meduza.

Ruské úřady podle aktivistů využívají zákony o extremismu k pronásledování opozičních politiků a snaží se získat kontrolu i nad internetem.

Organizace odsoudila proces s ruským blogerem Ruslanem Sokolovským, kterého soud poslal podmíněně na tři a půl roku do vězení za hanobení víry. Odsoudila i zákaz jehovistů v Rusku a zákon o zákazu propagace homosexuality.

Podle ruského informačně-analytického centra Sova bylo v zemi v roce 2010 za extremismus odsouzeno 30 uživatelů sociálních sítí, do roku 2015 se jejich počet zvýšil na 216. Mezi lety 2014 a 2016 se přitom 85 procent rozsudků kvůli extremismu týkalo online aktivních lidí, v období od října 2015 do února 2017 se počet odsouzených za příspěvky na internetu zvýšil z 54 na 94.

Témata:  cenzura Rusko Human Rights Watch

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.