Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentem Indie byl zvolen Kóvind

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Novým indickým prezidentem byl dle očekávání zvolen Rám Náth Kóvind. V hlasování obou komor parlamentu a regionálních zákonodárných sborů získal bezmála 66 procent hlasů.

Ve volbě neuspěla Kóvindova protikandidátka, bývalá vládní diplomatka Míra Kumárová. Oba patří k takzvaným dalitům, což jsou členové komunity nedotknutelných, tedy nejnižší vrstvy obyvatelstva nezařazeného do žádné kasty.

Indický prezident má v zemi hlavně ceremoniální postavení, klíčovou roli nicméně hraje při politických krizích. Například v situaci, kdy výsledky parlamentních voleb jsou nejednoznačné, rozhoduje o tom, která ze stran by měla vytvořit vládu. Kóvind, kterého ve volbách podporovala vládní hinduistická Indická lidová strana (BJP), v zemi posílí postavení vládní koalice.

Kóvindovo vítězství následuje po sérii jmenování vrcholných státních představitelů premiérem Naréndrou Módím, který tak v zemi posílil hinduistické hnutí.

Kóvind byl v minulosti členem Národního svazu dobrovolníků (RSS - Ráštríj Svajamsévak Sangh). Jde o extremistické hinduistické násilnické bojůvky napojené na BJP, které byly v minulosti třikrát zakázané. Patřil k nim i nynější premiér Módí.

Témata:  Indie Naréndra Módí Rám Náth Kóvind

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.