Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V nigerijských táborech se odpálily čtyři atentátnice Boko Haram, zabily nejméně osm osob

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Abuja - Ve dvou táborech pro vysídlené osoby ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie v neděli zaútočily sebevražedné atentátnice, které vyslali islamisté z Boko Haram.

Mluvčí místní domobrany Bello Danbatta řekl, že při útocích čtyř sebevražedných atentátnic zemřelo osm lidí a dalších 15 osob bylo zraněno. Zřejmě šlo o první útoky v táborech pro vysídlené osoby v Maiduguri, kde islamistická skupina Boko Haram vznikla.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. 

Začátkem roku 2015 Boko Haram ovládala území o velikosti Belgie, od té doby ale o značnou část zase přišla v bojích s vládními silami.

Do útoků Boko Haram čím dál častěji zapojuje ženy a dívky. Některé mladé ženy, jež z této extremistické skupiny utekly, podaly zprávy o tom, že islamisté dívky nutí sebevražedné útoky páchat s pomocí drog.

Témata:  terorismus v Nigérii Nigérie Boko Haram

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.